Pogone "Prve petoletke" iznajmiće konzorcijum od 730 bivših zaposlenih. Od otpremnina, svako ulaže po 500 evra osnivačkog kapitala
I STEČAJ je rešenje - u to će se uveriti najmanje dve firme sa spiska 17 strateških preduzeća čije će sudbine biti razrešene do kraja godine. Tom stazom će "Grupa Zastava vozila" i "Prva iskra" Barič. Fabrika maziva će tražiti novu šansu kroz unapred pripremljen plan reorganizacije (UPPR), "Prvu petoletku" sa sedam zavisnih i dva osamostaljena dela, PPT "Servoupravljači" i PPT "Zaptivke", iznajmiće konzorcijum bivših radnika. PKB Beograd će do kraja godine na tender. Pod zaštitom države do kraja maja ostaće još 10 preduzeća.
Čak 730 bivših radnika "Prve petoletke" će u Agenciji za privredne registre upisati novi konzorcijum. Svaki do njih uložiće po 500 evra osnivačkog kapitala. Novac koji su uzeli kao otpremnine. Ovako će se rešiti problem sedam zavisnih i dva osamostaljena preduzeća iz Trstenika.
- Socijalni program je uzelo 1.500 od ukupno 1.600 zaposlenih - objašnjava za "Novosti" Ljubisav Panić, direktor Holdinga. - Svega četiri radnika se nisu izjasnila za taj program, a još stotinak nije ispunjavalo uslove da ga dobije. Konzorcijum je formiralo nas 730. Ideja je da zakupimo fabriku, prostor i mašine i nastavimo proizvodnju. Firma će započeti da radi bez nasleđenih obaveza. Tako ćemo premostiti period do privatizacije. Rešenje "Prve petoletke" će ići procedurom koju predviđa zakon. Na ovom programu radimo već dva meseca sa konsultantima i predstavnicima Ministarstva privrede.
"Zastava grupa" ide u stečaj. Nada, međutim, nije izgubljena za sve. Nadležni tvrde da postoji zainteresovani kupac za pogon u Somboru - "Zastava specijalni automobili". Partner bi preduzeće kupio iz stečaja.
OSTAJU ZAŠTIĆENIZAŠTITU države od prinudne naplate do kraja maja 2016. godine imaće još deset preduzeća. To su FAP, "Petrohemija", "Jumko", "Trajal", "Galenika", "Politika", "Ikarbus", "Fabrika kablova" Jagodina. Najkrupniji zalogaji za državu biće RTB "Bor" i "Resavica". Zahtev MMF je da prestanu dotacije privredi, a ova dva sistema zapošljavaju zajedno oko 10.000 radnika, što država neće moći, a verovatni ni hteti da ignoriše.
Deo imovine "Prve iskre Barič" već je prodat kako bi se namirili dugovi prema radnicima. Ova firma takođe ide u stečaj, ali bi na njenom prostoru trebalo da se izgradi novi pogon. Zainteresovana je kineska kompanija "Meita".
Desetine preduzeća će silom zakona otići u stečaj jer nisu našle kupca. Prema podacima Agencije za privatizaciju, neprodatih je 246 preduzeća. Sva ona koja su društvena od 1. januara više ne mogu da postoje. Agencija za privatizaciju pokrenuće stečaj kako bi se taj proces okončao.
TRSTENIK: DA TO NISU DIREKTORI?
TRSTENIK: DA TO NISU DIREKTORI?
PREDSEDNIK opštine Trstenik Miroslav Aleksić zatražio je razjašnjenje izjave ministra privrede Željka Sertića da će "tri Petoletke" preuzeti radnici. U otvorenom pismu navodi da očekuje da se najhitnije obustave svi procesi koji se u ovom trenutku odvijaju u vezi sa socijalnim programom i pokretanjem predstečajnog postupka.
- Želimo da verujemo da pod pojmom preuzimanja "Prve petoletke" od strane radnika, ne podrazumevate preuzimanje od strane aktuelnih direktora koji osnivaju privatne firme i koji imaju nameru da uđu u zakup "Prve petoletke" - navodi Miroslav Aleksić, ističući spremnost lokalne samouprave da se odrekne potraživanja iz fabrika na ime očuvanja radnih mesta i očuvanja kompanije. - Želimo da verujemo da pod pojmom "tri Petoletke", vi zapravo mislite na "Prvu petoletku" iz Trstenika kao najvećeg proizvođača hidraulike i pneumatike na Balkanu i da je u pitanju samo tehnička greška ili lapsus, a ne nedovoljno poznavanje sopstvenog resora.
BOGU HVALA DA SE BAR NEŠTO SPASI OD LUPEŽA NEKA VAM JE SA SREĆOM I SAMO NAPRIJED
ОдговориИзбриши