PropellerAds

недеља, 31. децембар 2017.

VIDEO: Novogodišnji dnevnik Jugoslovenske Radio Televizije


Večernji dnevnik JRT emitovan 31.12.1967. godine - Uključenja iz Beograda, Zagreba, Ljubljane i Skoplja




- POSLUSAJTE TADASNJE SPIKERE: BESPREKORNA DIKCIJA, BESPREKORNA ARTIKULACIJA, DOSTOJANSTVENO DRZANJE.

- te godine u mom selu bilo je dva televizora jedan u domu kulture a drugi u zgradi zemljoradnicke zadruge. Stariji pogotovo zene sile su nove haljine od brokata (teska svila) jedino sto se pazilo da budu  razlicite boje i donekle shnit, pardon kroj. Novu godinu su nasi roditelji slavili u Zemljoradnickoj zadruzi gde je jedan deo bio Sokolski dom. Organizacija za docek nove godine je bila praznicna, svi koji su mogli ucestvovali u pripremama i kupovini prasica i pravljenju poslastica.  I nama deci je tada bilo lepo jer smo mogli da se pocastimo sa svime sto su stariji pripremili, tu je bila i sala sa TV.... ma sta rec vest je bila kada neko u selu kupi televizor, niko mu nije zavideo ali zato je domacin kuce pozivao mestane da dodju kod njega  da gledaju program pogotovo kada su najavljivali Ckalju i Miju...Dubrovacke igre su se odrzavale svake godine, tada se mogao slaviti mali jubilej Sabora u Guci itd.itd..


субота, 9. децембар 2017.

VELIKA PLJAČKA: Nestalo Titovo blago iz vile "Mir"

Vila "Mir" na Dedinju i nekoliko objekta u njenom kompleksu bili su puni vrednih umetnina, ali im se gubi svaki trag nakon što su tu 1999. uselili Slobodan Milošević i Mirjana Marković, kaže istoričar umetnosti Živko Brković 



Arheološka zbirka, skulpture, oružje, nakit, slike najvećih slikara, zlatni i srebrni servisi za kafu, pokloni koje je dobijao Josip Broz Tito, egipatska sfinga, konjička sablja sa dijamantima, korintski šlem iz 7. veka pre nove ere… sve te umetnine bile su u državnoj vili Mir u Užičkoj 15 na Dedinju.
Ni danas se ne zna šta je bilo s tim blagom koje ima neprocenjivu vrednost, tvrdi za Kurir istoričar umetnosti Živko Brković.
Intimna rezidencija maršala Tita
Velelepno zdanje vile "Mir" na Dedinju sagrađeno je 1979. godine, zauzima 3.000 kvadratnih metara, a u sklopu kompleksa je i lovačka kuća, bilijarnica i amfiteatar. Sagrađena je za Tita, ali je on nije koristio jer je ubzo po gradnji umro. U njoj je pre izručenja Haškom tribunalu živeo Slobodan Milošević sa suprugom Mirjanom Marković.
On kaže da kaže da se Slobodan Milošević uselio u "zaštićeni prostor" na Dedinju, koji je tada pripadao Memorijalnom centru "Josip Broz Tito", te je zato bio pun retkih eksponata, od kojih neki datiraju još iz antičkog doba.
"Neke od tih stvari nemaju cenu. Koristim igru reči, pa kažem da sve to vredi 100 milijardi dolara. Činjenica je da se najvećem broju toga gubi trag nakon što se tamo uselio Milošević, koji je prešao u krug koji su činile grobnica, mauzolej, nekoliko objekata i muzeja… A među imovinom je bio, recimo, korintski šlem iz 7. veka pre nove ere, koji je Tito dobio od grčkog kralja Pavla. Njegova vrednost je neprocenjiva. Zatim, mnogo je vredna i sfinga koja je dobijena od egipatskog predsednika Nasera", kaže Brković.
Ovaj istoričar umetnosti kaže da su, nakon Miloševićevog useljenja, sva ta dela ostala van kontrole stručnih službi i da su lako mogle da budu prodata ili opljačkana. Tvrdi da je još tada pisao nadležnima, ali da odgovor nikada nije dobio.
"Do danas vlada ćutanje o ovom pitanju", kaže Brković za Kurir i dodaje da je zato i dalje nepoznato da li je državno blago izmešteno i negde sačuvano.
Titova udovica Jovanka Broz tražila je deo te imovine, ali ništa nije dobila.