PropellerAds

понедељак, 16. јануар 2017.

ANALIZA: FENOMEN TUGE ZA JUGOSLAVIJOM

Zbog čega je posle skoro 3 decenije otkako su na ruinama države koja je bila Istok na Zapadu i Zapad na Istoku uspostavljeni novi entiteti sa nacionalnim predznakom, prisutna nostalgija za nečim što se tako zdušno rušilo, pokušao je da odgovori naučni skup održan u Muzeju istorije Jugoslavije



Međunarodna konferencija "Nostalgija u pokretu" koja je za temu imala postkomunističku nostalgiju, okupila je stručnjake iz zemalja Jugoslavije, ali i Češke i Bugarske. Koordinatori ovog projekta bile su Marija Đorgović i Mirjana Slavković, kustoskinje MIJ.
- Na nostalgiju se obično gleda kao na intimnu, sentimentalnu, eskapističku, nevinu priču o boljoj prošlosti - smatra Mitja Velikonja, rukovodilac Centra za kulturne i religiozne studije na Univerzitetu u Ljubljani. - Takvi pogledi zapostavljaju drugu stranu: kao "retrospektiva utopija", nostalgija je emancipatorska, aktivna, priča koja uključuje i aktivira, jer veličajući prošlost, zapravo kritikuje sadašnjost.

Za lingvistu i antropologa Tanju Petrović jugonostalgija je fenomen povezan sa dubljim saznanjima o društvenom životu i premašuje lamentiranje radnika nad izgubljenom socijalnom sigurnošću.
Kao što se na mestu gde je Tito sahranjen, u Kući cveća, koja je u sklopu MIJ, svake godine okupljaju udruženja i pojedinci da obeleže njegov rođendan, takvi skupovi održavaju se svakog 25. maja i u njegovom rodnom Kumrovcu. Taj fenomen proučavala je Nevena Škrbić Alempijević sa odeljenja za etnologiju i kulturnu antropologiju Fakulteta društvenih nauka Zagrebačkog univrziteta.

- Ljudi se i dalje tog dana okupljaju u Kumrovcu bez obzira na to da li političke elite odobravaju ili ne - tvrdi naučnica. - Tu dolaze iz različitih razloga: da iskažu svoju nostalgiju, uspostave kontinuitet između prošlosti i sadašnjosti, da kritikuju sadašnje okolnosti i odnose snaga, ili samo da vide svoje nekadašnje drugove. U Kumrovcu, kako kažu, mogu da učestvuju u priči koja se retko čuje na javnoj sceni Hrvatske. Ispoljavanje nostalgije javno, na mestu gde je Tito rođen, zato ne treba tretirati kao prevashodno konzervatini i nekritički odnos prema prošlosti. U kontekstu prethodinih istraživanja jugonostalgije i titonostalgije na nju se može gledati i kao na fenomen koji donosi inovacije, samoidentifikaciju i novu kulturnu recepciju.

Konferencija "Nostalgija u pokretu" stoji na samom kraju višegodišnjeg istraživačkog procesa i promišljanja koji se odnosi na temu sećanja i nostalgije u okviru Muzeja istorije Jugoslavije, kaže, za "Novosti", jedan od koordinatora Mirjana Slavković:
- Smisao ovog edukativnog programa je da napravi presek dosadašnjih istraživanja u ovoj oblasti i trasira smernice za buduće istraživačke projekte.

OVAJ naučni skup deo je projekta "Heroji koje volimo. Ideologija, identitet i socijalistička umetnost u novoj Evropi", koji finansiraju Evropska komisija i Allianz Kulturstifung. 

петак, 13. јануар 2017.

KO JE ŽIVEO BOLJE: Mađar, Amerikanac ili Jugosloven?

U RTV Reviji 1991. godine objavljen je članak o usporedbi života u glavnom gradu Jugoslavije, Beogradu, Budimpešti i New Yorku



U tekstu koji slijedi načinit ćemo komparaciju cijena u trgovini na malo između New Yorka, Budimpešte i Beograda, kao najskupljeg grada Jugoslavije.
Sve to naravno sa osvrtom na prosječna primanja, cijene zdravstvenog i mirovinskog osiguranja, školovanja i studiranja, radi veće objektivnosti teksta.
Radi lakšeg snalaženja uz tekst su date i tabele sa komparativnim cijenama u ovim gradovima.
Krenimo prvo od osnovnih životnih proizvoda, neophodnih za golu egzistenciju – prehrambenih proizvoda.
I letimičnim pogledom na tabelu može se zaključiti da su cijene osnovnih životnih namirnica u New Yorku, osim u nekoliko slučajeva, niže od onih u našem glavnom gradu, a Budimpešta je uvjerljivo najjeftinija.

Međutim, dok Mađari i mi za ono malo novca kojeg imamo često moramo kupiti jedan jedini proizvod koji nam tržište nudi bez obzira na kvalitetu, u njujorškim prodavnicama se može naći ogroman broj domaćih i inozemnih proizvoda iste vrste.
I kod nas i kod Mađara je u posljednje vrijeme dosta uvozne robe, međutim nad nekim osnovnim životnim namirnicama domaći proizvođači još imaju monopol. Osim cijene, izbor kupca u New Yorku najčešće određuje kvaliteta, pa se slobodno može reći da tamo čovjek za svoj novac dobiva najbolje.
Navala na Budimpeštu
Da bi zadovoljio osnovne životne potrebe čovjeku je osim hrane potrebno mjesto stanovanja i naravno odjeća. Što se tiče stanova New York je skuplji od Beograda i Budimpešte. 
Najskuplji dio New Yorka je svakako Manhattan jer je ujedno i najsigurniji. Mjesečna renta za jednosoban stan je od 400 do 700 dolara, a za četverosoban je potrebno izdvojiti blizu 2.500 dolara. Iako su ovo cifre od kojih se može zavrtjeti u glavi, ne zaboravite da su cijene stanova u našem glavnom gradu koji se iznajmljuju strancima između 400 i 800 dolara.
Cijene stanova u Budimpešti nismo uspjeli saznati jer je stambeni fond u Mađarskoj izuzetno ograničen i iznajmljivanje velikih stanova u Budimpešti nije uobičajeno. A što se tiče renti za stanove u Beogradu drastično su velike ako se uzme u obzir da su stanovi koji se iznajmljuju uglavnom dobiveni od društva na korištenje i da se ne nalaze u privatnom vlasništvu.
Kada se smjesti u stan čovjeku je osim namještaja potrebna i odjeća kao i pribor za osobnu higijenu. Što se cijena ovih proizvoda tiče mora se reći da su razlike u pojedinim prodavnicama često drastično različite i da se u New Yorku – pogotovo ovisno o dijelu grada – te razlike kreću od 40 do 60 posto.
Za tabelu sa cijenama odjeće, obuće i pribora za osobnu higijenu uzeli smo cijene u prodavnicama na Canal Street u New Yorku, Bulevaru revolucije u Beogradu i nekim dijelovima predgrađa Ujpešt u Budimpešti.

Kao što se iz priložene tabele može zaključiti naš glavni grad je u ovom pogledu skuplji od New Yorka i Budimpešte. Neki artikli su drastično skuplji dok su neki u sva tri grada na približno istom nivou. Međutim, ove razlike u cijeni će dobiti pravi odnos tek kada se usporede prosječne zarade u ova tri grada.
O cijenama namještaja koji je neophodan svakom domaćinstvu vrlo je nezahvalno govoriti. Beograd i Budimpešta su danas pretrpani skupim uvoznim namještajem a ima i dosta kvalitetnog, domaćeg. Međutim, cijene su previsoke.
Za jednu običnu kuhinju sastavljenu od radnog dijela, sudopera i visećeg dijela (ne računajući kućne aparate) potrebno je izdvajati i po nekoliko prosječnih plaća. U New Yorku se jednosoban stan može kompletno opremiti namještajem za manje od 2.500 dolara. I to naravno ako se kupuje nov.
Opremljeni stan naravno podrazumijeva frižider, štednjak, televizor i ostalu tehniku. Cijene ove robe kod nas i u Budimpešti su približno iste jer se uglavnom uvoze (jeftinije od domaćih artikala) preko inozemnih konsignacija.
U posljednjih nekoliko godina su Sony, Philips, Siemens i druge svjetski poznate firme na bivšem istočnom tržištu našle izuzetno plodno tlo za plasman svojih proizvoda.
S druge strane, američko tržište je ovom vrstom robe odavno prezasićeno tako da su i cijene ovih artikala veoma niske.
Televizori se mogu naći za 200 do do 250 dolara, video-rekorderi za 300 do 400, veš-mašine za 200 a frižideri za 250 dolara. Cijene u našim i mađarskim prodavnicama su bar 2 do 3 puta više.
Lako do posla u New Yorku
Da vas sve ove cifre ne bi zbunile potrebno je nešto reći i o prosječnim zaradama u ova tri grada. Dok je u Beogradu i Budimpešti veoma teško doći do posla bilo koje vrste, posao u New Yorku zaista nije teško naći, bez obzira jeste li “nelegalni” stranac ili čisti Amerikanac.
U Beogradu se prosječne zarade zaposlenih, koje se kao što znamo dobivaju vrlo neredovno, kreću od 400 do 450 dolara.
U Budimpešti su one mnogo niže i kreću se od 10 do 20.000 forinti ili 150 do 300 dolara. Iz ovoga se vidi da Mađari u odnosu na cijene i prosječne zarade i dalje žive gore od nas i u povoljnijem su položaju samo u odnosu na cijene hrane.
U New Yorku su najlošije plaćeni radnici na crno, uglavnom Meksikanci koji dnevno zarade od 40 do 45 dolara. Ako za njih kažemo da su niži sloj, za Amerikance koji rade po svim propisima ali nisu učlanjeni u sindikat možemo reći da su srednji sloj.
Na primjer, razlika zarade jednog vodoinstalatera koji nije u sindikatu i onoga koji jest kreće se i do 40 posto. U SAD svaki zaposleni ne postaje automatski i član sindikata već je za ulazak u ovu radničku organizaciju potrebno imati određeni stupanj stručnosti i godina staža.
Službenici, tehničari, programeri zarađuju u prosjeku oko 40.000 dolara godišnje, fakultetski profesori od 50 do 60.000 a najbolje su plaćeni pravnici zaposleni u velikim firmama. Prosjek njihovih zarada je oko 120.000 dolara godišnje.
Međutim, recimo sada nešto o onoj mračnijoj strani života u New Yorku.
I pored relativno visokih zarada u odnosu na cijene osnovnih životnih potrepština za Amerikance se može reći da su vrlo štedljivi, da paze na svaki cent, pa čak i da su cicije. 
U Americi ne postoji organizirano socijalno osiguranje u onom smislu u kojem postoji kod nas što praktično znači da se za svaku liječničku uslugu mora platiti baš kao za robu u prodavnici. Oni koji to žele, za nekoliko tisuća dolara mogu se osigurati u slučaju određenih vrsta bolesti, ali to osiguranje nije sveobuhvatno.
Osiguranje koje zaposleni u najboljim korporacijama dobivaju za oko 10.000 dolara omogućuje besplatno liječenje bez obzira na vrstu bolesti.
Što se tiče penzija one nisu uobičajene na kraju radnog vijeka kao u nas ili Mađarskoj.
Na penziju se ne gleda kao na nešto što radniku pripada, već kao na neku vrstu nagrade za višegodišnji rad i trud u nekoj firmi. U svakom slučaju ta suma nije velika i kreće se od 700 do 1200 dolara.
Obična zubarska intervencija košta od 100 do 250 dolara, pregled kod liječnika oko 200 dolara, a druge vrste intervencija su vrlo skupe baš kao i lijekovi. To je jedan od razloga zbog kojeg Amerikanci štede za slučaj bolesti ili starosti.
Uz sve to, školovanje i studiranje se plaćaju. Doduše postoje jeftine državne škole i fakulteti koji su jeftiniji (4000 do 5000 dolara) ali da bi se našao pristojan posao jedan od uvjeta je da se završi neka od privatnih škola ili fakulteta.
One beneficije koje je i nama i Mađarima do nedavno davao socijalizam ne postoje u ortodoksnom (američkom) kapitalizmu. Radi se mnogo, često i po 12 sati dnevno.
Kao što rekosmo, posla ima mnogo za sve koji žele raditi. Ako ništa drugo, svaki Amerikanac koji je bez posla i bez stana ne svojom krivicom, dobiva od države socijalnu pomoć u visini od 700 dolara mjesečno. Taj novac je dovoljan i za stan i za hranu, što se iz priloženih tabela i vidi.
Kada se sve to stavi na papir, pitanje je tko se osjeća više eksploatiranim: naš, mađarski ili američki radnik?

SABLJAKOVIĆ: "ZA NAS JE VLADAR TITO, A DRŽAVA JUGOSLAVIJA!"

Ni u jednom gradu na Jugoslovenskim prostorima ne čuvaju tako verno tekovine SFRJ kao u Velikoj Kladuši, gradiću na zapadu BiH poznatom po "Agrokomercu" i Fikretu Abdiću





O tome svedoči više od 1.000 članova Udruženja "Josip Broz Tito", a na svakom koraku su obeležja Jugoslovenske domovine koju, u inat političkim razlikama među Kladušanima, gotovo niko ne osporava.
Kajtaz Sabljaković, poznatiji po nadimku Kajto, svoju roštiljnicu "Kvarta", gde sa razglasa odjekuju pesme o Titu i Jugoslaviji, ukrasio je obeležjima SFRJ.
- Mi i sada živimo u vreme Staroga, tako se osećamo. Ne priznajemo druge vladare ni države osim Tita i Jugoslavije - priča Kajto pokazujući Titove slike, reljefe, postere, razglednice i fotografije sa skupova posvećenih uspomeni na veliku državu i pokojnog predsednika.



Spomenik partizanima pored džamije
Sulejman Muhamedagić, predsednik kladuškog SUBNOR-a i bivši partizan koji gazi devedeset i drugu jesen, hvali se redovnim posetama Kumrovcu, Kući cveća u Beogradu, Titovoj pećini u Drvaru, Jajcu i drugim mestima ovekovečenim slavom tokom NOB-a.
- Ne odustajemo od mladalačkih ideja i vojničke zakletve. Kakvi bismo to bili ljudi da često menjamo stavove i ideologiju. Posebno smo sretni što nam se pridružuje sve više omladine, koja sa poštovanjem govori o Titu i Jugoslaviji. Osuđujemo veličanje fašističke ideologije koja se, na veliku sramotu, podstiče u pojedinim mestima i državama iz našeg susedstva - upozorava Muhamedagić.
Njegove navode potvrđuju naši sagovornici u Velikoj Kladuši. Veljko Jančić, učitelj u penziji, koji je ovde davno došao iz Slunja, a njegova supruga Zora iz Bosanskog Petrovca, ovaj grad i ljude je davno zavoleo.
Kao nekad: U centru su biste narodnih heroja, ulice nisu menjale ime
- Jugoslavija se ovde ogleda višestruko, ponajviše u tolerantnim odnosima među ljudima, poštovanju različitosti pa i bratstvu i jedinstvu, ma kako to nekome zvučalo kao prevaziđena forma, više nego u jugonostalgičnom folkloru kojeg ima mnogo - ispričao nam je Jančić.
Da se ovakva politika neće menjati uverili smo se u kancelariji Laburističke stranke Fikreta Abdića, novog načelnika opštine, gde su takođe slike i obeležja Josipa Broza Tita. Ulice u Velikoj Kladuši nisu menjale nazive u ratnom i poratnom vremenu. Zovu se po imenima narodnih heroja i partizanskih prvoboraca čije biste su u centru grada, preko puta obnovljene pravoslavne crkve.
- Glavna ulica je Maršala Tita, koja se ukršta sa Ulicom Ibrahima Mržljaka, prvoborca iz Velike Kladuše i Milana Pilipovića, narodnog heroja iz Kozarske Dubice koji je ovde učestvovao u podizanju ustanka 1941, a poginuo na Uni kod Bihaća. Kozaračka spaja ulice Đure Pucara Starog i Tone Horvata - pojasnio nam je bivši načelnik Admil Mulalić rekavši da je to volja meštana, da predratna imena ulica nikoga ne iritiraju kao ni dvojezične table naselja, na latinici i ćirilici gotovo na svakom mestu, bez obzira na to što ovde ubedljivu većinu imaju Bošnjaci. Inače, na poslednjem popisu oni su se izjasnili kao ostali jer i dalje sebe smatraju Muslimanima a takav odgovor nije ponuđen.
Sevdalinka i srpska dvojka
U programu Radija "Velkaton", popularnog medija u ovom kraju, dominira muzika svih naroda i narodnosti bivše Jugoslavije.

Foto: M. Pilipović / RAS SrbijaJugoslavija se ovde ogleda u tolerantnim odnosima i poštovanju različitosti
- Nemamo nikakvih barijera, niti nas zanima da li će nekome zasmetati naš programski koncept. Emitujemo pesme svih pevača, bez obzira na njihovu nacionalnu ili neku drugu pripadnost. Pokazalo se da to slušaoci odavde iz Kladuše, iz Krajine, ali i naši u Americi traže, od sevdalinke do srpske dvojke - kazao nam je Sead Purić, vlasnik, voditelj programa i tvorac "Velkatona", kojeg ovde smatraju i važnim hroničarem kladuškog kraja.

EVO ZAŠTO JE U JUGOSLAVIJI BILO BOLJE NEGO DANAS

Svaki normalni stanovnik Jugoslovenskih prostora od Triglava do Đevđelije se rado vraća u prošlost jer mu je tad bilo bolje negoli sad



Čak 82% Hrvata smatra da se za vrime Jugoslavije bolje i kvalitetnije živilo. S time se ne slaže 18% ispitanika. Moguće da tih 18% ne čine prosječni Hrvati, već ustaše i bitange.

Zašto je tad bilo bolje?

Niste mogli dobit otkaz osin ako niste značajnije oštetili poduzeće. Danas ka takvi napredujete do člana vlade ili ste najmanje poduzetnik.

Stan bi van dala država, pa ste pola plaće mogli ostavit sa strane. Danas nemate ni stan ni plaću. Sebe ostavite sa strane.



Garderobu ste obnavljali u Beču ili Trstu. Sad nosite šta van da rodbina.

Rođendane i odlične uspjehe ste proslavljali pizzon ili mišanin meson. Sad samo o rođendanima izidete nešto s kašikon, a odlični uspjesi su odavno iza vas.

U specijaliste ste čekali najviše po ure. Sad čekate najmanje po godine.



Od nedije bi van banila prijateljica, pa ste meračili uz kafu i gatali iz čikara. Jutros van je banio poštar prije negoli ste popili kafu. Gatate jel u plavoj kuverti poziv ili ovrha.

Prije ste imali prijatelje. Sad imate fejsbuk.

1982.godine ste, za domaći rad, nacrtali državnu zastavu za 5 minuta. Današnje dite ne more nacrtat državnu zastavu za manje od 5 dana.



Doma ste gledali San Remo. Doma gledate Lijepom našom.

Liti ste sa susidima ljudikali isprid zgrade, te bi se oko 3h, malo pripiti, dovukli do kreveta. 

Sad zakunjate isprid televizije, a nakon šta vas oko 3h uščukne vrat, jedva pokretni dovučete se do kreveta.

Šta god bi kupili, nadživilo bi vas. Rabatinke niste mogli iskidat iako ste u njima pali s masline i letili priko bicikle. Danas nemate zašto strepit- rabatinke se kupuju iskidane.
Misecima ste čekali omiljenu pismu na Radio Braču. Ćaća van je reka da Sunday, bloody Sunday znači Krvave ti nedije. Spiker van je ispunio muzičku želju, ali se cerio cilu prvu strofu, pa pismu niste snimili. Već godinama ne slušate ni radijo ni ćaću.



Pomagali ste susidima brat masline, nalivat teracu, gradit kuću... Sad ih prijavite inspekciji čin in koji gost uđe u kuću.

Prije bi digli nekoliko kredita koje bi inflacija otplatila za misec dana. Sad tuđi kredit otplaćujete trideset godina.


ENIS BEŠLAGIĆ: TITO JE NAJVEĆI DRŽAVNIK OVIH PROSTORA

Josip Broz Tito je bio najveći državnik ovih prostora, mišljenja je Enis Bešlagić, glumac koji je 2015. izabran za Osobu godine


Popularni komičar, humanista i umjetnik bio je gost Pressinga.
Zašto je dobro gurnuto u stranu?
Kada te neko pita kako si, ne smiješ reći da si dobro ili da radiš jer odmah imaš problem. Moraš se izvinjavati ako radiš il iako si dobro. Šta to znači da ako radim da kradem? Nisam nikome dužan, nisam nikoga prevario. Samo radim svoj posao. Ljudi moraju shvatiti da je bitan pozitivan stav jer ako si dobar onda ti i kosmos dobrim vraća.
Ljudi u regiji, ali i šire, Bosance i Hercegovce smatraju dobrim ljudima. Jedino bivši premijer Hrvatske Zoran Milanović ima drugačiji stav...
Zato je bivši. Ne znam šta mu je to trebalo. Imao je jednu normalnu crtu, nije kreten, ali je onda u jednom momentu pomislio da treba biti malo nacionalista.

Hajmo napraviti paralelu sa današnjim političarima i nekadašnjim u SFRJ. Kako gledate danas na Josipa Broza Tita?
Sada kada gledam situaciju sa svojih 40 godina, a ne zanima me da li je Tito bio diktator, zločinac ili veliki vojskovođa, shvatam da je bio mudar čovjek koji svojoj supruzi i djeci nije ostavio gotovo ništa. Danas neki vjećnik osigura četiri naredne svoje generacije. 
E sad reci ti meni šta je bilo ispravno. Tito je u svakom mjestu otvorio Dom kulture, a to se više ne radi. Moraš to cijeniti jer tako se rađaju novi pisci, pjesnici, umjetnici. To nama fali. Ti kada narodu uzmeš obrazovanje i kulturu ti si uništio taj narod.

субота, 7. јануар 2017.

CIA objavila tajne mape: Nadgledali Jugoslaviju, Rusiju, Vatikan...

Kako bi obeležili 75 godina kartografskog odeljenja, američka Centralna obaveštajna agencija (CIA) skinula je oznaku tajnosti i objavila veliki broj mapa iz perioda od četrdesetih godina prošlog veka do danas



Tokom poslednjih nekoliko godina, CIA i druge obaveštajne agencije oslanjaju se više na digitalne mape i satelitske snimke, nego prethodnih decenija, kada su geografi i kartografi bili ključni za planiranje i izvođenje operacija širom sveta. Kako su ove mape za vojnike značile "život ili smrt", njihova apsolutna preciznost je predstavljala imperativ.

Kolekcija objavljenih mapa otkriva i kako su SAD nadzirale i gledale svet decenijama. Tokom četrdesetih, naglasak je na Nemačkoj i Pacifiku, odnosno Japanu. Nakon Drugog svetskog rata, pažnja je preusmerena prema Sovetskom savezu, Vijetnamu i Bliskom istoku. 
Moglo bi se reći da su ove mape imale važnu ulogu u oblikovanju politike i istorije 20. veka. 
Celu galeriju objavljenih mapa možete pogledati na profilu CIA na Flickru, a kao što možete videti, devedesetih i osamdesetih CIA je pomno posmatrala Jugoslaviju i njene tadašnje republike.


недеља, 1. јануар 2017.

DA LI ZNATE GDE JE DRUG TITO NAJVIŠE VOLEO DA SLAVI NOVU GODINU?



Naš predsednik Josip Broz Tito je posebno voleo proslave Nove godine
Srećna Nova
Zato su punih 30 godina za našeg legendarnog Maršala organizovane zabave na kojima su se pila najbolja pića, uživalo se u kulinarskim specijalitetima, a pevali su najbolji estradni umetnici. 

Ana Panić iz Muzeja istorije Jugoslavije navodi da se vodilo računa da se Tito svake godine za doček nađe u drugoj republici SFRJ i da obavezno poseti i neku od masovnih proslava, prošeta ulicama, provoza gradskim prevozom i bude blizu naroda.

Deda je uvek imao spreman poklon za nas
"Kada sam bio mali, Nova godina se nije posebno obeležavala. Uvek je bila svečanija večera u krugu porodice, išli smo i kod Tita. Broz je voleo praznike, a ja posebno pamtim praznike provedene sa njim šezdesetih. Deda je uvek mislio na nas, pa nam je darivao prigodne poklone", kaže Joška
"Omiljeno mesto za slavlje bili su mu Brioni, gde je čak sedam puta dočekao Novu godinu", navodi Panićeva i dodaje da se Tito za doček zadesi u inostranstvu, i to u Indiji, Egiptu ili Indoneziji.
Zvanice su zabavljale muzičke zvezde poput Olivere Katarine, Nikole Karovića, Đorđa Marjanovića, Usnije Redžepove, Zdravka Čolića i Lokica, Tereze Kesovije, Predraga Živkovića Tozovca... Tito je uživao u konfetama, okićenim jelkama, ludim šeširima, kartonskim kapama i meksičkim sombrerima, znao je da zaigra i uhvati se u vozić, ali je zanimljivo da nijednom nije uslikan u blizini Deda Mraza, jer upravo drug Tito je bio naš, Jugoslovenski deda Mraz!
Doček Nove 1967. godine, Brioni, Bela vila

Киро Глигоров, Нада Комар, Јованка Броз, Тито и Нада Глигорова на пречек на 1962-та во Бела вила на Бриони


U Novu godinu nas uvodili Sedmorica mladih, Rokeri s Moravu, Emilija i Giga Moravac (VIDEO)


Tema - najluđa noć u Jugoslaviji, prisećamo se ranijih dočeka:



Dočeci Nove godine na Jugoslovenskim prostorima menjali su se kroz vreme, države na ovim prostorima, shvatanja i običaja... 
Nekada su namenski pravljene specijalne emisije i programi za najluđu noć, a vremenom se, do danas sve svelo na veselja, nalik na popularne tok šou programe, i oni se mogu videti mahom na svim domaćim televizijama.
Oni koji ne vole buku i vrevu, kao ni zvuk petardi i ostalih pirotehničkih sredstava, koje nekako, uvek pojedini uspeju da “prošvercuju” i iskoriste u ponoć, obićno ostanu kod kuće i uživaju u programima.

Davne 1967. godine program je izgledao ovako:





Jedanaest godina kasnije je bilo jos veselije, a tu je i program u koloru:





Ovako je izgledao televizijski doček 1990. godine: